Seobe (knjiga prva); Miloš Crnjanski

Domaći autori, Gosti na blogu, Istorijski, Klasici, Laguna, Prikazi, Spomenar velikana By Jan 31, 2021

Miloš Crnjanski je srpski književnik i jugoslovenski diplomata, poznat kao jedan od najvećih ekspresionističkih pesnika 20. veka. Rođen je  u Crnogradu, u Mađarskoj, u osiromašenoj građanskoj porodici. Prvu pesmu Sudba Crnjanski objavljuje u somborskom dečjem listu Golub 1908. godine.
Za roman Seobe 1930. godine dobija nagradu Srpske akademije nauka.

Kako je Crnjanski bio učesnik u Prvom svetskom ratu upravo taj period života bili su inspiracija za nastanak samog dela. Crnjanski Seobe  smešta u proleće 1744. godine. Crnjanski je Seobe pisao u iz dva dela pa je tako Knjiga prva nastala 1929. godine, a druga 1962. godine.

Miloš Crnjanski seobe naroda postravlja kao okosnicu radnje, najbitniji element čitavog romana oko kojeg se sve vrti.

/Roman “Seobe” prikazuje život Srba pod Habzburškom monarhijom. Osuđen da najbolje godine svog života provede u ratovima, Vuk Isakovič je potpuno otuđen od svoje porodice, koja je zbog njegovog stalnog odsustva primorana na česte selidbe. Kod kuće ga čeka nesrećna žena Dafina, koja ga voli i mrzi u isto vreme zbog toga što je potpuno zapostavljena kao žena i željna je muških dodira, a utehu pronalazi u svom deveru, Aranđelu Isakoviču, koji se godinama neuspešno bori protiv požude koju oseća prema Dafini.
U ovoj knjizi je fokus na unutrašnjem stanju likova, pa se spremite na dugačke opise po kojima je Crnjanski prepoznatljiv. Mislim da nema pisca koji bolje opisuje ljudske emocije, kao što su mržnja, strah, požuda, otuđenost, nostalgija… Nije ni čudo što je ovo jedna od najboljih knjiga u domaćoj književnosti, koja se servira deci u pogrešno vreme, kada još uvek ne iskuse sve emocije koje se provlače kroz ovu knjigu, pa nije ni čudo što im je teška i nerazumljiva.
Za shvatanje ove knjige je potreban nešto duži životni staž, da vas zaboli nepravda i opeče ljubav. Tek tada ćete zavoleti Seobe.
U vreme kada se odvija radnja knjige, neki delovi Srbije su bili pod vlašću Habzburške monarhije, u periodu od 1687. do 1918. godine. Austrijanci su izašli kao pobednici u Velikom turskom ratu pobedivši Osmanlije, a njihova vladavina je trajala do poraza u Prvom svetskom ratu. Kontrolisali su delove Srbije koji su se nalazili severno od Save i Dunava, ali vremenom se taj broj širio. Za vreme njihove vladavine, Srbi su imali kulturno-versku autonomiju. /Marko
Roman Seobe podeljen je u deset poglavlja kojima je Crnjanski dao imena, a onaj koji svako zna upravo je Beskrajni, plavi krug i u njemu, zvezda. 
Vremenski period od godinu dana čitaocu je dovoljan da poveže sve simbole i likove u jednu celinu. Glavni junak Vuk Isakovič napušta ženu i odlazi da služi državi. Sa jedne strane rat i teskoba, a sa druge strane izdaja jedne žene usled odsustva muža. Vuka, Dafinu i Aranđela u ovom romanu pratimo kroz sve situacije u kojima se nalaze i iz kojih ne vide izlaz pa otuda i taj beskrajni krug, jer šta je život ako ne krug, iznova i iznova se vraćamo na početak, a nikada da stignemo do cilja.
Sa mnogo motiva se u ovom romanu Crnjanski poslužio, a jedan koji je ostao upamćen jeste i motiv vode tj. reke koji simboliše prolaznost i činjenicu da na ovom svetu ništa ne traje večno.
Čitajući roman i analizirajući deo po deo čitaoci uplovljavaju u magični svet Crnjanskog koji ima mnoštvo motiva i značenja na svakoj stranici romana.
Kako je Marko već rekao, ovaj roman treba da se čita kada ste na to spremni, a ne kada je nametnuto. Treba da vas “povuče” jer tada je uživanje potpuno.
Izdavač: Laguna
Ocena: 4.5/5

No Comments

Leave a comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *